Pas çdo automati ose një kuverte letrash të animuar nga kompjuteri, ka disa softuer pa të cilin nuk do të ishte e mundur të luhej. Kazinotë nuk e zhvillojnë vetë softuerin, por bashkëpunojnë me ofruesit e programeve të lojrave. Edhe pse ka disa kazino online që e zhvillojnë vetë softuerin, shumica e tyre përdorin ofrues të softuerit të palëve të treta.

Ofruesit e programeve kompjuterike janë baza e kazinove online dhe segmenti më i rëndësishëm. Duke filluar nga numri i lojërave, dizajni, grafika, loja, veçoritë e veçanta të lojërave, e gjitha kjo falë ofruesit.

Ofruesit e programeve kompjuterike janë baza e kazinove online dhe segmenti më i rëndësishëm. Duke filluar nga numri i lojërave, dizajni, grafika, loja, veçoritë e veçanta të lojërave, e gjitha kjo falë ofruesit.

Ka shumë kompani të ndryshme që zhvillojnë softuer të lojërave të kazinosë. Këtu do të shqyrtojmë disa nga ofruesit më të mëdhenj dhe më të njohur të softuereve të lojrave.

Platformat softuerike

Kazinotë online kanë ndryshuar shumë që nga lansimi i kazinove të para online, kryesisht për shkak të zhvillimeve në teknologji. Ndërsa teknologjia përparon me shpejtësi, kazinotë në internet duhet të zhvillohen dhe rriten, kështu që ato nuk mbeten prapa. Ata duhet të kënaqin nevojat e klientit për sa i përket numrit të lojërave dhe cilësisë, veçorive më të dobishme, sigurisë dhe aksesit.

Të qenit në gjendje të luani lojëra kazino në çdo pajisje, është një nga arsyet kryesore pse lojtarët zgjedhin një kazino të caktuar mbi një tjetër. ekzistojnë tre kategori kryesore të softuerit të online kazinosë – i shkarkueshëm, lojë instante dhe mobile. Ofruesit kryesorë të softuerëve kanë lojëra të disponueshme në të tre formatet, dhe kjo është arsyeja pse ata janë ndër më të mirët.

  • Shkarkoni softuerin – Ju duhet të shkarkoni softuerin e kazinosë në kompjuterin tuaj dhe ta instaloni atë për të luajtur
  • Software Instant Play – Mund të hyni në kazino direkt nga shfletuesi juaj, në faqen e internetit të kazinosë
  • Softuer celular – Zhvilluesit e softuerit të kazinosë krijuan aplikacione celulare plotësisht funksionale për çdo pajisje
softuerëve

Llojet e lojërave

Ofruesit e softuerit për online kazinotë ofrojnë shumë më tepër se sa mund të gjeni në një kazino. Në një kazino, ju jeni kryesisht të kufizuar në lojëra slot dhe lojëra tavoline. Ofruesit e programeve kompjuterike të online kazinosë përqendrohen në këtë, veçanërisht në lojërat slot. Çdo ofrues ka qindra lojëra të ndryshme slot, me tema të ndryshme, linja pagese, veçori bonusi. Numri i lojërave slot në online është jashtëzakonisht i madh dhe shpesh lojtarët e kanë të vështirë të zgjedhin një.

Lojërat tavoline janë kategoria e dytë më e luajtur e lojërave në një kazino online. Ju mund të luani lojërat më të njohura Blackjack, Roulette, Baccarat, Poker, por në shumë variante të ndryshme që janë krijuar gjatë viteve.

Lojëra të ngjashme me llotarinë janë gjithashtu pjesë e çdo kazinoje online si bingo dhe keno, letra gërvishtëse me tema të ndryshme dhe lojëra arcade interesante.

Më në fund, ofruesit e softuerëve që kanë lançuar një platformë të drejtpërdrejtë të kazinosë tani janë në rritje pasi kanë marrë përsipër si mënyrën e preferuar të lojërave të kazinove online për shumë lojtarë që janë në lojërat tavoline.

Lojëra RNG VS Lojëra me shprëndarës të drejtpërdrejtë

Lojërat që kanë qenë baza e çdo kazinoje në internet që nga fillimi, janë lojërat RNG. Gjeneruesi i numrave të rastësishëm është procesi që garanton sekuenca krejtësisht të rastësishme në numra me çdo rrotullim. Kjo do të thotë që kazino nuk mund të kontrollojë shanset e automatit dhe sa shpesh goditet një kombinim fitues. Të gjitha lojërat RNG i nënshtrohen testimit të rëndë nga kompani të pavarura para se të publikohen, dhe kjo garanton drejtësinë e tyre. Lojërat RNG janë ato që i luani vetë, që kanë grafikë, tinguj dhe lojëra cilësore.

Me avancimin e teknologjisë, ishte vetëm çështje kohe para se dikush të zhvillonte diçka shtesë. Meqenëse shumë lojtarë gëzojnë ndjenjën që kanë kur luajnë në një kazino me bazë tokësore, ofruesit e softuerit lansuan platforma të drejtpërdrejta të kazinosë në mënyrë që lojtarët të mund të luajnë nga shtëpia dhe të shijojnë ende emocionet e një kazinoje të vërtetë. Këto lojëra të drejtpërdrejta të kazinosë zhvillohen në kohë reale, përfshijnë tregtarë të vërtetë dhe transmetohen drejtpërdrejt në ekranin tuaj. Plus, ju mund të luani me lojtarë të tjerë që ndodhen në të njëjtën tryezë, ashtu si në një kazino

Ofruesit e softuerëve të njohur

Industria e lojrave po rritet aq shpejt sa po bëhet një nga industritë kryesore në botë. Fakti që ka mbi 2.5 miliardë lojtarë në mbarë botën është magjepsës. Si pjesa kryesore e kësaj industrie, ofruesit e shumtë të softuerëve të lojërave po konkurrojnë për të qenë më të mirët. Më poshtë po paraqesim ofruesit më të mirë të programeve kompjuterike të kazinove në internet, bazuar në popullaritetin dhe reputacionin e tyre.

Ofruesi i softuerit Microgaming

Microgaming është ofruesi më i vjetër i softuerit të kazinosë online në industri që lançoi kazinonë e parë online në botë në 1994. Është gjithashtu kompania e parë që zhvillon një slot progresiv jackpot në 1998, Cash Splash. Ata janë pa dyshim ofruesi më me përvojë i kazinove online. Portofoli i tyre i lojërave përbëhet nga mbi 850 lloje të ndryshme lojërash, nga lojëra online, lojëra tavoline, lojëra kazino live dhe disa lojëra të ngjashme me llotarinë dhe letra gërvishtëse. Lojërat më të njohura të zhvilluara nga Microgaming janë lojërat online të jackpot-it me pagesat më të larta, lojërat online Mega Moolah. Të gjitha lojërat janë të disponueshme në desktop dhe pajisje celulare, duke e bërë të lehtë për një lojtar që të luajë sa herë që dëshiron. Ata bashkëpunojnë me pothuajse çdo kazino online që ekziston, që do të thotë se lojërat e tyre janë të disponueshme pothuajse në çdo kazino online në botë.

NetEnt

NetEnt është një tjetër ofrues që ka ekzistuar për më shumë se dy dekada. E themeluar në vitin 1996, ofruesi ka qenë i pari që ka zhvilluar ndonjëherë një softuer kazino online të bazuar në Java. Në këtë pikë, ata janë ndoshta ofruesi i softuerit të kazinosë online që lëshon lojëra kazino me cilësinë më të lartë. Zgjedhja e lojërave slot është e shumtë, me lojëra online të brenduara dhe progresive të jackpot-it që janë thjesht ndër më të luajturat. Për shembull, në vitin 2019 ata lëshuan lojën slot Narcos bazuar në serinë e Netflix e cila u bë hit në mesin e lojtarëve. NetEnt gjithashtu ka lojëra tavoline, video poker dhe disa lojëra të tjera. Përveç softuerit të kazinosë online, NetEnt krijoi gjithashtu një platformë kazino me tregtarë të drejtpërdrejtë të njohur si NetEnt Live Casino.

Playtech

Playtech është furnizuesi më i madh në botë i softuerit të lojërave online i themeluar në 1999 në Estoni. Kompania ofron softuer për kazinot online, dhoma pokeri online, lojëra bingo online, baste sportive në online, lojëra gërvishtëse, lojëra celulare, lojëra me shprëndarës të drejtpërdrejtë dhe lojëra arcade me shanse fikse. Ata kanë një kontratë me Warner Bros për zhvillimin e lojërave të brenduara DC. Për shkak të kësaj, ata kanë lojëra online të brendeve më të mira, dhe deri tani ata janë ofruesit me lojëra online më të online. Gjithashtu, ata kanë një seri lojërash jackpot progresive Age of the Gods, që ka disa nga jackpot-et më të mëdha. Për më tepër, ata themeluan rrjetin më të madh të pokerit në botë, iPoker dhe ndërtuan Kazinon Live të gjeneratës së ardhshme më të madhe në botë. Në përgjithësi, Playtech është ofruesi që ka arritur më shumë që nga themelimi.

Play’n GO

Play’n GO është një tjetër emër popullor në industri që ofron lojëra me cilësi të lartë. Edhe pse portofoli i tyre nuk është aq i madh sa disa nga ofruesit e tjerë, lojërat e tyre kanë grafikë të lartë dhe janë të disponueshme në shumë gjuhë. Ata krijuan një mjet të sofistikuar, të thjeshtë për t’u përdorur për menaxhimin e lojës GMT. Ky mjet ju lejon të personalizoni lojërat tuaja ashtu siç ju pëlqejnë. Gama e larmishme e lojërave të Play’n Go është gjithashtu e disponueshme në pajisjet iOS dhe Android, siç pritet nga një kompani me famë botërore.

Betsoft

Betsoft konsiderohet një lider në krijimin e lojërave online 3D që nga publikimi i koleksionit të tyre të parë të lojërave, Slots3™. Slotet e tyre kanë një gamë të gjerë temash, grafika cilësore dhe histori unike. Ndërsa lojërat online në koleksionin Slots3™ Arcade janë të përqendruara në lojën me ndikim të lartë dhe të shpejtë, koleksioni Slots3™ Interactive përmban lojëra online ku zgjedhjet e lojtarit ndikojnë në rrjedhën e historisë së lojës. Një karakteristikë tjetër e lojërave të tyre është përqindja e lartë e RTP, e cila nuk është kurrë nën mesataren e rekomanduar. Përveç lojërave elektronike, ata kanë një koleksion shumë të mirë lojërash tavoline me të gjitha lojërat e njohura tavoline në variante të ndryshme.

EGT

EGT janë ekspertë në lojërat e kazinove , por ata transferuan me sukses njohuritë e tyre në botën e kazinove online. Portofoli EGT Interactive përfshin lojëra online video, ruletë, video poker, keno dhe një shumëllojshmëri të re lojërash. Vendet e jackpot-it të EGT janë ndër lojërat më të mira të jackpot-it. Kjo falë veçorisë së kartave Jackpot që mund të sjellë disa çmime të vlefshme.

Pragmatic Play

Pragmatic Play është një ofrues softuerësh që u themelua në vitin 2007. Në fillim, kompania u emërua TopGame dhe u riemërua në vitin 2015. Që atëherë, ata kanë zhvilluar lojëra në HTML5, gjë që i bën ato të aksesueshme për të gjitha pajisjet, celular dhe desktop. Ashtu si shumë ofrues të tjerë softuerësh, ata fokusohen në zhvillimin e lojërave online në internet. Megjithatë, ata zhvilluan gjithashtu lojëra kazino live, bingo, lojëra tavoline, letra gërvishtëse, video poker etj. Lojërat e Pragmatic Play ofrohen në shumë kazino online, veçanërisht ato që janë pjesë e konceptit Drops & Wins. Është një koncept që përfshin turne javor dhe ulje çmimesh ditore për lojtarët që zgjedhin.

Ofruesit të tjerë të softuerit

Evolution Gaming është ofruesi që ka platformën më të mirë të kazinosë live në industri.

Yggdrasil Gaming është ndër ofruesit më të rinj që krijojnë lojëra me grafikë dhe animacione të shkëlqyera

Endorfina është një ofrues softuerësh që zhvillon lojëra me veçori interesante.