Kumari i kazinosë përfshin lojërat e fatit të kazinosë që mund t’ju sjellin disa fitore ose mund të humbni bastin tuaj.

Ju duhen vetëm disa minuta për t’u njohur me një lojë ose për të mësuar se si të luani. Ekzistojnë gjithashtu një numër i vogël lojërash kazino që janë më komplekse, por nuk do ta keni problem të kuptoni rregullat e tyre.

Në përgjithësi, gjëja më e rëndësishme që duhet të dini përpara se të filloni të luani për para janë rregullat e lojës, qofshin ato një slot machine apo një lojë tavoline. Sigurisht, ju nuk dëshironi të humbni para ose të humbisni një fitore të madhe sepse nuk i dini rregullat e lojës. Koha që do të kaloni duke studiuar një lojë është koha e shpenzuar në mënyrë të arsyeshme.

Në këtë faqe, ne po ju ofrojmë më shumë detaje rreth lojërave më të luajtura të kazinosë. Këto udhëzues përmbajnë gjithashtu informacion shumë më të dobishëm përveç rregullave të lojës së kazinosë. Kjo përfshin këshilla për të luajtur online, këshilla për zgjedhjen e një kazinoje dhe madje rekomandime për kazinotë më të mira dhe më të përshtatshme.

Përveç kësaj, mund të gjeni detaje për secilën lojë të njohur të kazinosë, si dhe nëse ka bonuse të përshtatshme ose rrotullime falas për atë lojë.

Lojërat më të njohura të kazinosë në internet

Kur bëhet fjalë për lojërat e kazinosë, shumë gjëra kanë ndryshuar që nga fillimi i funksionimit të kazinove të para në internet. Kazinotë online që ofrojnë pak lojëra, tani kanë mijëra opsione të disponueshme për çdo lojtar. Praktikisht çdo lojë e mundshme që njerëzit po luanin qoftë në shtëpi me miqtë apo në një bar, tani është e disponueshme për t’u luajtur online. Dhe jo vetëm për të luajtur për argëtim, gjë që është gjëja kryesore pse është shpikur çdo lojë, por për të luajtur për para dhe për të fituar vërtet.

Nga të gjitha ato lojëra të disponueshme, ka disa lojëra që janë bërë shumë të njohura. Kjo është arsyeja pse kazinotë fokusohen kryesisht në ato lojëra më të luajtura. Ato ofrojnë variante të ndryshme dhe baste të ndryshme minimale dhe maksimale për t’u siguruar që ka opsione të mjaftueshme për çdo lojtar. Për shembull, nuk ka kazino që nuk ofron blackjack ose lojëra slots. Plus, ata sigurohen që kanë bonuse të mira të bashkangjitura me ato lojëra për të tërhequr dhe mbajtur klientët.

Blackjack

Ne pretendojmë se blackjack është një nga lojërat më të famshme dhe më të njohura në kazino. Pavarësisht se është një lojë fati, ka një dozë aftësish që mund t’ju ndihmojnë të fitoni. Kjo do të thotë që lojtarët kanë një ndikim të drejtpërdrejtë në rezultatin e lojës me ndihmën e disa strategjive. Rregullat e Blackjack-ut janë shumë të thjeshta dhe të lehta për t’u mësuar. Në raste të caktuara, ekziston mundësia të zvogëloni avantazhin e kazinosë dhe ta ktheni atë në avantazhin tuaj nëse zotëroni metodën e numërimit të letrave.

Lojërat e kazinosë - Blackjack
Blackjack

Qëllimi i lojës është të arrijë një shumë më afër 21 pa kaluar mbi 21. Kjo është arsyeja pse loja quhet edhe Twenty One. Luhet me një kuvertë letrash, pa shaka. Të gjitha letrat kanë vlerën e tyre, përveç kartave të fytyrës që kanë vlerën 10.

Ka shumë variante të ndryshme të blackjack. Dallimi kryesor midis këtyre varianteve është se si i shpërndahen letrat tregtarit.

Ruletë

Ruleta është gjithashtu një lojë kazino shumë e njohur me rregulla të qarta. Ka disa opsione bastesh për këtë lojë, dhe ka disa variacione të ndryshme rulete. Ka strategji teknike që mund të aplikohen kur luani ruletë. Megjithatë, në këtë lojë, ju nuk mund të ndikoni në rezultatin si në rastin e blackjack-ut. Kjo lojë është përkufizimi i një loje fati.

Ju thjesht vendosni një bast, rrotulloni timonin dhe prisni që topi të ulet. Ju mund të bastni në një numër, ngjyrë ose një kombinim numrash. Ka shumë lloje të ndryshme bastesh që mund të bëni, dhe gjithashtu shumë strategji që mund t’i përdorni për të fituar para.

Lojërat e kazinosë - Roulette
Roulette casino Game

Slot Aparatet

Nëse keni pasur ndonjëherë mundësinë të vizitoni një kazino të madhe, atëherë me siguri e dini se sa të rëndësishme janë makinat e fatit. Në çdo online kazino të madhe , ka një numër të pafund automatësh të rreshtuar. Pse është kështu? Arsyeja është e thjeshtë. Nuk ka rregulla të veçanta që duhet të dini për lojërat slots. Ju thjesht vendosni një bast, shtypni një buton ose tërhiqni dorezën dhe kjo është ajo. Duhet të pranojmë se eksitimi dhe kënaqësia janë të garantuara kur luani në automat.

Duke qenë se automatet e para ishin me temë frutash, me vetëm një linjë pagese dhe tre bobina, në ditët e sotme ju mund të zgjidhni midis shumë opsioneve.

Si fillim, ju mund të zgjidhni midis shumë temave të ndryshme dhe të luani lojëra elektronike 3D që kanë një lojë interesante.

Numri i bobinave shkon deri në shtatë, gjë që ju jep shumë mundësi për të shënuar një fitore. Numri i linjave të pagesës mund të arrijë në 100,000, duke luajtur lojërat më të famshme të Megaways.

Përveç kësaj, shumica e lojërave slots kanë veçori të mahnitshme bonusi si rrotullime falas, raunde bonusi, karta të egra, që ofrojnë vetëm mënyra shtesë për të fituar. Tipari më i mahnitshëm sigurisht që është çmim i parë. Kazinotë online priren të përfshijnë shumë lojëra slots jackpot progresive dhe fikse në portofolet e tyre, në mënyrë që të tërheqin klientët. Sigurisht, fitimi i jackpot-it nuk është aq i lehtë sa mund të duket, pasi të gjitha lojërat slots përdorin një gjenerues numrash të rastësishëm. Kjo do të thotë që as ju dhe as kazinoja nuk mund të ndikojë në rezultatin. Por, nëse jeni mjaft me fat, kjo mund të ndryshojë jetën tuaj.

Lojërat e kazinosë - Starburst
Slot game Starburst

Bakarat

Baccarat është një nga lojërat më të vjetra të kazinosë dhe tradicionalisht lidhet me aksione të mëdha. Por në ditët e sotme është e mundur të luash baccarat edhe për aksione më të vogla. Rregullat për këtë lojë janë të qarta dhe nuk ka asnjë strategji. Baccarat është i ngjashëm me blackjack-un, por në vend të shumës 21, duhet të arrini një shumë prej nëntë. Letrat nga 1-10 kanë vlerën e tyre, dhe letrat e fytyrës kanë vlerën dhjetë. Ajo që është gjithashtu e ndryshme nga blackjack, është se nëse vlera e letrave shkon mbi nëntë, dhjetë zbriten automatikisht.

Lojtari vendos një bast përpara se të shpërndahen letrat. Lojtari mund të zgjedhë nëse do të vë bast në dorën e lojtarit, dorën e bankierit ose duart që përfundojnë me barazim dhe më pas të shpresojë se ka marrë vendimin e duhur.

Variante të ndryshme kanë baste shtesë anësore që lojtari mund të bëjë dhe ato baste kanë vlerë shumë më të lartë pagese.

Poker

Pokeri është një lojë që nuk kërkon fat, por aftësi dhe njohuri. Ka shumë variante të ndryshme të pokerit, por rregullat bazë janë të njëjta për të gjitha. Qëllimi është të kemi dorën më të mirë fituese të mundshme, me dorën më të lartë që është Royal Flush. Royal Flush përbëhet nga Ace, King, Queen, Jack dhe Ten të gjithë me të njëjtin kostum.

Në variantet e pokerit të kartave të përbashkëta, tregtari merret me një total prej 5 letrash të përbashkëta. Lojtari duhet të kombinojë letrat e komunitetit me letrat e tij në mënyrë që të krijojë dorën më të mirë.

Pokeri Texas Hold’em është varianti më i famshëm i pokerit dhe qëllimi sot është të bëjmë kombinimin më të fortë të dy letrave fillestare dhe pesë letrave të tjera në tavolinë. Lojtarët e luajnë këtë lojë kundër njëri-tjetrit, ndryshe nga pokeri Casino Hold’em që luhet kryesisht kundër kazinosë.

Video poker është një lojë kazino që është një kombinim i pokerit dhe lojërave slots. Ai bazohet në pesë letra, dhe qëllimi është i njëjtë, për të bërë një kombinim më të fortë dhe fitues. Megjithatë, nuk ka karta të përbashkëta dhe vetëm kartat e lojtarit merren parasysh. Një tjetër ndryshim është se pagesa është fikse, dhe ju mund të shihni tabelën përpara se të luani. Kjo është një lojë mjaft e lehtë për t’u mësuar dhe nuk kërkon ndonjë aftësi për të marrë vendimin e duhur.

Lojërat e kazinosë - Video Poker
Video Poker

Keno

Keno është një lojë e thjeshtë kumari në stilin e lotarisë. Bëhet fjalë për lumturinë e pastër dhe është shumë e ngjashme me bingo. Sidoqoftë, në Keno ju keni mundësinë të zgjidhni numrat tuaj dhe sa numra dëshironi të luani. Në varësi të variantit, ju mund të zgjidhni midis 1 dhe 20 numrave, nga gjithsej 80. Në anën e biletës, ju keni pagesat për numrin e pikave të goditura. Pasi të keni goditur lojën, topat tërhiqen dhe ju fitoni në varësi të numrit të numrave tuaj të tërhequr, sipas tabelës me pagesat.

Ajo që duhet të mësoni së pari, janë llojet e biletave keno që janë në dispozicion, qofshin ato të drejtpërdrejta ose të kombinuara.

Variantet e ndryshme të keno-s kanë veçori shtesë të ngjashme me bonusin, duke i lejuar lojtarit të fitojë shumë më tepër se basti origjinal.

Lojëra me zare

Loja më e njohur me zare është padyshim craps. Pasi të njiheni me rregullat, është shumë e lehtë të luash. Praktikisht të gjithë në tavolinë vënë baste për një person, gjuajtësin, nëse do t’ia dalë apo jo. Qitës është personi që hedh zarin duke shpresuar të fitojë një rezultat natyror që është një shumë prej 7 ose 11 në hedhjen e parë. Rezultati tjetër i mirë është të rrokullisni një 4, 5, 6, 8, 9, 10 ose 11, në mënyrë që të keni mundësinë për ta përputhur atë në listën tjetër. Nëse gjuajtësi hedh një 2, 3 ose 12, ai menjëherë dështon dhe të gjithë humbasin bastet e tyre.

Kazino live

Të gjitha këto lojëra janë të disponueshme për t’u luajtur në çdo kazino online. Megjithatë, për të ndjerë eksitimin dhe atmosferën e një kazinoje të vërtetë, shumica e lojtarëve tani zgjedhin lojërat e drejtpërdrejta të kazinosë. Lojërat e kazinosë drejtpërdrejt drejtohen nga një i ashtuquajtur tregtar i drejtpërdrejtë. Ky lloj kazino funksionon përmes transmetimeve video, d.m.th. lojtarët lidhen drejtpërdrejt me studion përmes kompjuterit, telefonit ose tabletit të tyre.

Rregullat e lojërave janë të njëjta, por ju nuk e luani vetëm, por me shumë lojtarë të tjerë që kanë zgjedhur të njëjtën lojë në të njëjtën kazino.